czwartek, 7 marca 2024

Matka

 MARYJA – NASZE OCALENIE

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU  

NIEDZIELA RADOŚCI - LAETARE

10 III 2024 r. 



List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego 

"Drugą Peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji uroczyście rozpoczniemy od parafii Nawiedzenia NMP w Wieluniu, podobnie jak było to w 1979 r. podczas pierwszego Nawiedzenia. Uroczysta Msza św. inaugurująca Peregrynację będzie sprawowana na Placu Legionów w centrum miasta. Wymowna jest zarówno data, jak i miejsce, początku nawiedzenia przez Maryję naszej archidiecezji w znaku Jasnogórskiej Ikony. 6 kwietnia br. to pierwsza sobota miesiąca, a zarazem wigilia Święta Miłosierdzia Bożego. Centralny plac natomiast mieści się w bezpośredniej bliskości ruin kościoła św. Michała Archanioła, dawnej kolegiaty wieluńskiej.

Pierwsza sobota miesiąca przypomina nam o orędziu fatimskim, do którego trzeba nieustanie powracać i podejmować je wciąż na nowo zgodnie ze znakami czasu. Maryja w Fatimie przestrzegała przed „bezbożną propagandą” i zapowiadała, że jeśli ludzie się nie nawrócą, przyjdzie druga gorsza wojna światowa. To jednak niestety nastąpiło, a pierwsze bomby spadły na śpiące miasto Wieluń, zabijając mieszkańców
i niszcząc zabudowania. Ruiny kolegiaty wieluńskiej są najpierw tego dowodem, ale też i ostrzeżeniem na przyszłość. Może warto przy okazji rozpoczęcia peregrynacji spojrzeć na pozostałości zburzonej świątyni i zapytać, w jakim kierunku jako Naród dziś zmierzamy. Czy nie dajemy się owładnąć jakiejś bezbożnej propagandzie, przyjmując myślenie, styl życia i prawa charakterystyczne dla pogańskiego świata?

Papież Benedykt XVI przybywając do Polski z apostolską pielgrzymką, prosił nas, byśmy mocno trwali w wierze. Podczas jednej z audiencji w Rzymie mówił do Polaków, wskazując na św. Jana Pawła II: „Niech świadectwo jego życia, nauczanie
i umiłowanie Ojczyzny będą waszym szczególnym dziedzictwem. Umocnieni jego wstawiennictwem z nieba pozostańcie wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii”.

Św. Jan Paweł II powrócił do domu Ojca w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, która także w tamtym pamiętnym 2005 r. przypadała w pierwszą sobotę miesiąca. Jest to dla nas wymownym znakiem Bożej Opatrzności. W homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej s. Faustyny Kowalskiej przypomniał słowa wypowiedziane przez Pana Jezusa, a spisane przez sekretarkę Bożego Miłosierdzia: „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego” (Dz. 300). Patrząc zaś w przyszłość, papież pytał: „Co przyniosą nam nadchodzące lata? Jaka będzie przyszłość człowieka na ziemi? Nie jest nam dane to wiedzieć. Jest jednak pewne, że obok kolejnych sukcesów nie zabraknie niestety także doświadczeń bolesnych. Ale światło Bożego Miłosierdzia, które Bóg zechciał niejako powierzyć światu na nowo poprzez charyzmat s. Faustyny, będzie rozjaśniało ludzkie drogi w trzecim tysiącleciu”.

Niech zatem blask miłosierdzia Boga rozświetla ścieżki naszej peregrynacji na wszystkich etapach jej realizacji, a szczególnie w trakcie misji świętych i Doby Nawiedzenia."

+ Wacław Depo

Arcybiskup Metropolita Częstochowski